Większość  z nas nie rozróżnia psychoterapeuty od psychologa, czy psychiatry. No może wiemy, że  psychiatra to lekarz zajmujący się diagnozą, dobieraniem leków w obszarze problemów i chorób psychicznych.

Kim natomiast jest Psychoterapeuta?

To osoba która ukończyła 4-letnią szkołę w określonym nurcie psychoterapii : Gestalt, Psychodynamicznym, Cognitywnym itd. Psychoterapeuta posiada narzędzia do prowadzenia krótko i długoterminowej terapii indywidualnej, terapii dla par i grupowej – w określonym nurcie.

Różnica i bogactwo różnych podejść terapeutycznych polega na  posiadaniu  różnych narzędzi terapeutycznych i  odmiennym sposobie budowania relacji z klientem.

Każdy terapeuta ma swojego Superwizora, który wspiera go w pracy z klientami.

Wiedzę niezbędną do prowadzenia terapii każdy terapeuta czerpie również poznając główne nurty, ale specyfikę pracy wybiera w nurcie dla siebie najbliższym.

Tak więc przełamujmy wstyd i lęki związane ze stereotypowymi sposobami myślenia o psychoterapeutach. To specjaliści od pomagania naszej „bezradnej i zmęczonej „psychice”. Wiedzą o niej więcej niż pacjent i dlatego mają narzędzia do przywrócenia  zdrowego sposobu funkcjonowania klientom, którzy tej pomocy potrzebują, klientom będącym w kryzysie, żałobie, trudności w związku, czy w konfliktach z dorastającym nastolatkiem.

Warto wyciągnąć rękę po pomoc tam gdzie „stare” nie działa – od tego właśnie jest terapeuta.

Zapraszam.

Katarzyna Dusik

 

Kategorie: porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *